P6010867

Arbetsdag 2025-04-26

Lördagen den 26/4 har vi vårens arbetsdag. Vi samlas vid garagen i respektive område kl 10.00.
Vi hoppas kunna bjuda på grillad korv kl 13.00 vid förskolan.

/ Styrelsen

Information om fjärrvärmeprojektet 2025-03-01

Vi har nu skrivit ett avtal med en huvudentreprenör för projektet.
Arbetet kommer att strarta i närtid. Det som tidigare har meddelats om att projektet startar i april stämmer inte längre. Entreprenören vill komma igång så fort som möjligt då det är lämpliga förhållanden att starta nu. Ingen snö eller tjäle. Därför kommer grävarbeten mm att starta redan  kanske vecka 11.

Styrelsen

Nyckel till stegarna vid garagen

Vi har bytt ut låsen för stegarna till kombinationslås. Detta då många inte kom åt nycklarna i garagen.  Koden kommer att anges i nästa Gräskobbenkuriren. Om du har behov att låna stege nu så kontakta någon i styrelsen så får du koden. Vi vill inte lägga upp koden på hemsidan då vi inte har låsta medlemssidor här.

/ Styrelsen

2024-02-27
INFORMATION TILL MEDLEMMAR SOM INSTALLERAT AUTOMATISKA GARAGEPORTSÖPPNARE

 
Enligt Gräskobbens samfällighetsförenings anläggningsbeslut ingår garage i gemensamhetsanläggningen som föreningen ska förvalta. Ett antal medlemmar har valt att installera automatiska garageportsöppnare som öppnas elektroniskt med en fjärrkontroll i det garage som de nyttjar. Dessa garageportsöppnare ingår inte i gemensamhetsanläggningen och förvaltas därför inte av föreningen.
 
I de fall där enskilda medlemmar installerat automatiska, motordrivna garageportsöppnare vill föreningens styrelse informera om
följande.
 
Eftersom föreningen inte äger eller förvaltar garageportsöppnare är det inte heller föreningen som ansvarar för deras funktion eller säkerhet. Styrelsen vill genom denna information tydliggöra att varje medlem som har
installerat en automatisk garageportsöppnare själv ansvarar för underhållet och driften av garageportsöppnaren.
 
I enlighet med Boverkets föreskrifter och allmänna råd om hissar och vissa motordrivna anordningar (2011:12), som även omfattar automatiska garageportsöppnare, kan de enskilda medlemmar som installerat och därmed äger automatiska motordrivna garageportsöppnare vara tvungna att besikta och vidta åtgärder med garageportsöppnare för att de ska vara säkra för omgivningen. Att utföra detta åligger den enskilde medlem som har
installerat en automatisk, motordriven garageportsöppnare och kommer inte utföras av föreningen.
 
Styrelsen i Gräskobbens samfällighetsförening.

 

Karta över tomtgränser i Gräskobbens Samfällighetsförening

Viktigt meddelande 2023-05-26


Studsmatta på Samfällighetens mark
  
Då det gäller frågan om en eller några enskilda medlemmar kan använda samfällighetens grönområde som uppställningsplats för en studsmatta är utgångspunkten följande. Den mark som ingår i samfälligheten förvaltas av samfällighetens styrelse och får inte tas i anspråk av en eller några enskilda medlemmar för privat bruk. Ett beslut där styrelsen godkänner uppställningen av en studsmatta på samfällighetens mark skulle därför kunna kritiseras med anledning av att den samfällda marken då anses privatiserad.
 
Enligt en artikel i Testfakta så sker det ca 5000 olyckor per år (relaterat till studsmattor) som leder till sjukhusbesök. En del av dem är hjärnskakning och whiplashskador. I värsta fall kan olyckor med bestående men inträffa. Att föreningen är juridiskt ansvarig innebär att vi, om det värsta händer, blir tvungna att ta ekonomiskt ansvar efter olyckan. Den enskilde drabbade får på det ekonomiska planet ersättning genom olycksfallsförsäkring. Men dennes försäkringsbolag kommer att kräva dessa summor från föreningen som är formellt juridiskt ansvarig i och med att styrelsen haft kännedom om att studsmattorna funnits och kunnat förutse riskerna. I värsta fall handlar det om miljonbelopp som styrelsen och föreningens medlemmar kan bli ansvariga för.
 
Styrelsen har beslutat ATT INTE TILLÅTA STUDSMATTOR på föreningens mark. Styrelsen är inte beredd att ta på sig ansvaret eller belasta föreningens medlemmar med de risker som studsmattorna kan medföra.
 
Även när det gäller installation som t.ex. badbassäng, badtunna m.m. på föreningens mark, KRÄVS STYRELSENS GODKÄNNANDE. Ogillas styrelsens beslut så är det föreningsstämman som skall besluta annorlunda, ej enskild medlem .
 
Styrelsen vill även påpeka att upplägg av ved, skräp och jord inte heller är tillåtet på Samfällighetens mark.

​​​​​​​/Styrelsen